چاپیون، تولید کننده سررسید، سالنامه و ساخت جعبه های مقوایی، هاردباکس

نحوه تولید کارتن در کارتن سازی

نحوه تولید کارتن در کارتن سازی

نحوه تولید کارتن در کارتن سازی مراحل خاص خود را دارد که سپری کردن هر یک از این مراحل از الزامات تشکیل دهنده یک کارتن میباشد که اگر انجام یکی از مراحل با دقت صورت نگیرد یا از آن رد شوند، کیفیت کارتن دچار مشکل شده و دیگر مرغوبیت اصل را نخواهد داشت.

آموزش کارتن سازی

نحوه تولید کارتن در کارتن سازی مراحل متعددی دارد که با یکدیگر تک تک آنها را بررسی میکنیم:

مرحله اول: این مرحله از تولید خمیر برای ورق کارتنی شروع میگردد که همین فرآیند دو مرحله دارد، اینگونه است که خمیر استفاده شده مستقیما از تنه ی درختان گرفته شده باشد یا از ضایعات دیگر کارتن ها استفاده شده است، هر دوی این مراحل در نهات خمیری را به دست میدهد که با آن ورق ساخته میشود اما خمیری که از ضایعات کارتنی به دست آمده باشد هیچ گاه کیفیت خمیری را که مستقیما از تنه ی درختان تولید شده باشد را ندارد.

مرحله دوم: خمیر به دست آمده در مرحله ی بعد با استفاده از دستگاه های مخصوص به ورق تبدیل میشود که بنابر پر مصرف ترین موارد به آنها ابعاد میدهند بدین گونه که عرض آنها معمولا در ابعاد ۹۰- ۱۰۰-۱۱۰ بوده و طول آنان بر اساس سفارشات تولید میشود.

مرحله سوم: بعد از مرحله تولید ورق که از خمیر به دست آمده، مرحله چاپ صورت میگیرد که طرح و رنگ موردنظر بر روی کارتن چاپ میشود. انواع چاپهای متعددی وجود دارد که هر یک کاربرد مخصوص خود را داشته و بسته به نیاز و سلیقه ی مشتری اعمال میشوند. برای مثال جعبه های کارتنی با چاپ فلکسو دارای طرح و رنگ میباشند اما این طرح و رنگ ها شفافیت خوبی نداشته و به صورت کاملا ساده و مستقیم بر روی کارتن درج میشوند که در صنعت صادرات کاربرد زیادی ندارند در حالیکه چاپ افست که به دنبال آن میتوان فرآیند لمینت در کارتن را نیز همراه کرد که در امر صادرات نقش مهمی را ایفا میکنند.

طرح مورد نظر بر روی مقوا درج شده و اگر نیاز به سلفون و خدمات چاپ دیگر باشد، انجام میگردد که در نهایت یک پوستر ساخته میشود که این پوستر را بر روی کارتن مورد نظر توسط دستگاه های مدرن چسبانده و جعبه ی مورد نظر آماده ی مصرف میگردد.

مرحله چهارم: در این مرحله نوبت به برش کارتن میرسد که از دو روش خط و چاک و دایکات استفاده میشود. روش خط و چاک مانند کارتنهای چهار درب بوده که همانند کارتن موز میباشد و در بازارها به وفور دیده میشوند، این نوع برش تمیزی ظاهری خاصی را به کارتن میبخشد اما در روش دایکات که توسط یک قالب خاص این برش ها زده میشود و بیشتر برای جعبه های لمینتی مورد استفاده قرار میگیرند، سرعت این نوع برش ها در تیراژهای بالا بسیار زیاد بوده به گونه ای که میتوان روزانه چیزی حدود ۱۰۰۰۰ کارتن را در ۸_۱۰ ساعت تولید کرد.

مرحله آخر: در این مرحله بعد از برش کارتن توسط دستگاه چاک زن که قسمت چاک کارتن هم زده شده، از دستگاه لب چسب برای چسباندن لبه های کارتن به یکدیگر استفاده میشود بدین صورت که لبه های کارتن را توسط یک لایه نازک چسب به یکدیگر می چسبانند تا شکل یک جعبه کارتنی را به خود بگیرد.

کارتن سازی

فلوت کارتن

در مطالب فوق در مورد نحوه تولید کارتن و مراحل آن سخن گفتیم. در ادامه میخواهیم درباره موارد مهم و تاثیر گذار در ساخت ورق کارتن صحبت کنیم تا بدانید چه عواملی در ایجاد کارتن موثر میباشند. همانطور که گفته شد ورق کارتن از خمیر طی یک فرآیندی به دست می آید، حال عواملی همانند فلوت و لایه های کارتن، استقامت و مقاومت آنها را تحت تاثیر قرار میدهد.

فلوت های کارتنی متفاوتی وجود دارد که آنها در واقع همان ورق های کنگره ای هستند که فلوت نامیده میشوند و توسط دستگاه هایی به شکل کنگره ای در آمده اند. فلوتهای A,B,C,E,F از متداول ترین فلوتهای هستند که هر یک کاربرد مصرفی متفاوتی دارند پرکاربرد ترین فلوت، B , C میباشند که مقاومت خوبی را به کارتن داده و از تکان خوردن لوازم داخل کارتن و آسیب رسیدن به آنها جلوگیری میکنند.

لایه های کارتن

کارتن ها در انواع لایه های متفاوتی ساخته میشوند که سینگل فیس، سه لایه، پنج لایه و هفت لایه از انواع لایه های موجود در بازار هستند که بیشترین مصارف از کارتن ۳ لا و ۵ لا میباشد که هر یک از این کارتن ها برای انواع محصولات استفاده میشوند و تحمل وزن خاص خود را دارند. برای مثال: کارتنهای ۵ لایه با استقامت و مقاومتی که دارند معمولا برای کالاهایی با وزن بالا استفاده میشود.

اطلاعات درباره کارتن سازی

در کارتن سازی های متفاوت، ساز و کارهای فراوانی وجود دارد که در برخی موارد با یکدیگر متفاوت بوده و یکسری از مراحل کاری یکسان میباشد. این به سیاست کاری مدیران شرکت یا کارخانه بستگی دارد که جدول الویت بندی های آنها به چه شکل است. در کارتن سازی مراحل آماه سازی خمیر شکل گرفته و ورق موردنظر برای تولید ساخته میشود و بعد از درج چاپ بر روی آن توسط قالب های متعدد و ماشین آلات و دستگاه های دایکاتی برش و خط و تا صورت میگیرد و در تمامی موارد به صورت مفصل در این مقاله توضیح داده شده است.

سخن پایانی

صنایع چاپ و بسته بندی آوین پک با سابقه ای درخشان در امور کارتن سازی، جعبه سازی و چاپ و بسته بندی توانسته است با تولیدات با کیفیت خود نظر مشتریان را جلب کرده اند. از این رو اگر تولیداتتان در بازارهای داخلی و صادراتی بسیار است میتوانید برای سفارش کارتن و جعبه های خود با کارشناسان واحد فروش در بخش (تماس با ما) ارتباط برقرار کرده و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

منبع: آوین پک

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.